Rimi bērniem logo

Zīdaiņa vecumposma īpatnības. Pirmie trīs dzīves mēneši

Kā zīdainītis jūtas pirmajos trīs dzīves mēnešos, ko viņš vēlas un kā sniegt viņam labsajūtu, stāsta pediatre un Rimi Bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

1. mēnesis – prasības pēc labsajūtas

Bērniņš piedzimstot spēj reaģēt gan uz skaņu, gan gaismu. Tas nozīmē, ja telpā ir spoža gaisma vai skaļi trokšņi, viņš savu nepatiku izrāda, saraucot pieri krunkās, mirkšķinot acis, spārdoties vai raudot. Pirmā mēneša beigās bērns jau spēj fiksēt skatienu vairākas sekundes uz košiem priekšmetiem, īpaši saistoši ir melnbaltas krāsas priekšmeti, ja to tur viņam acu priekšā apmēram 20 centimetru attālumā no sejas.

Jau kopš dzimšanas mazais izrāda to, kā jūtas. Zīdīšanas laikā viņam ir labi mātes rokās, tāpēc mīļi pieglaužas viņai un izbauda drošības izjūtu. Ja turpretī bērnam ir auksti vai sāp vēderiņš, viņš raud, spārdās un nomierinās tikai tad, kad nepatīkamais stāvoklis ir novērsts. Mazais var likt mutē kulaciņu, tādā veidā sevi nomierinot.

Sākot ar otro trešo nedēļu, mazulis arvien biežāk vēlas būt nomodā. Viņš dudina, dūdo - tādā veidā „sarunājas” ar vecākiem. Sāk smaidīt, un ar smaidu atbild, kad ar viņu kāds runā.

Šajā vecumā bērnu nevar izlutināt, tāpēc mīļo viņu tik bieži, cik vien nepieciešams un vēlies, jo māmiņas un tēta pieskārieni viņu nomierina.

2. mēnesis – pirmie kontakti

Otrajā mēnesī zīdainis arvien atšķirīgāk reaģē uz dažādiem trokšņiem un skaņām. Ja viņa tuvumā, piemēram, paskandina zvaniņu, viņš uz brīdi paliek mierīgs un ieklausās šai skaņā. Pavēro, kā tavs mazais atsaucas uz šīm skaņām - klusa balss, čaukstošs papīrs, zvans vai klusa mūzika.

Mazulis uzmanīgi lūkojas māmiņas un tēta sejā un acīm redzami izbauda uz sevi vērsto mīlestību un rūpes. Savu skatienu uz cita cilvēka seju viņš spēj nofiksēt vairākas sekundes un ar acīm nedaudz seko līdzi kustīgam priekšmetam. Bērns dūdo un spēj veidot sev raksturīgas skaņas.

Sākot ar otro mēnesi, mazuļa attīstībā vēro lielu „lēcienu”. Mazulis acīm redzami ir paaudzies. Vecāki to pamana, jo iepriekšējais bērna apģērbs nomainīts pret lielāku izmēru. Mazulis vairs nav saliecies. Rociņas ir dūrītē, bet viņš pamazām tās atver. Uzlikts uz vēdera, mazulis cenšas pacelt galviņu, lai gan tā vēl diezgan šūpojas. Mazulis sajūt bailes un stresu, tāpēc māmiņas klātbūtne ir ļoti nepieciešama, un ir būtiski vecākiem apgūt pareizas bērniņa nēsāšanas, turēšanas un pacelšanas prasmes, lai neradītu paaugstinātu muskuļu tonusa problēmu mazulim. Tuvojoties bērna trešā mēneša jubilejai, mazais sāk rūpīgi vērot rotaļlietu, ko novieto viņam priekšā. Tās jānovieto vairāk virs vēderiņa, nevis virs galvas, un tuvāk ķermenim. Tā, lai bērniņš sāk censties aizskart mantiņu. Vecākiem par prieku - otrā mēneša beigās mazulis sāk mazāk raudāt, vairāk vērot pasauli. Mazajam arī patīk gaisa peldes, tajā laikā sajūtot savu ķermeni un gaisa plūsmas pieskārienus.

3. mēnesis – mērķtiecīgas darbības

Mazuļa uztvere trešajā dzīves mēnesī kļūst arvien attīstītāka. Viņš spēj ar acīm sekot kādam lielam, krāsainam priekšmetam, mazliet griežot līdzi arī galvu priekšmeta virzienā. Bērns izdod balss skaņas, smej, lallina un iespiedzas prieka brīžos.

Mazulim parādās tā saucamais „sociālais” jeb apzinātais smaids, kas izplūst pa visu sejiņu kā nepārprotams apliecinājums viņa priekam un labsajūtai. Šie mirkļi vecākus tik ļoti sajūsmina, un bērniņš to arī zina. Komunikācija starp vecākiem un mazuli kļūst prieka pilna. Tāpēc šajā laikā pēc iespējas vairāk jārunā ar mazo, jāstāsta dienas gaitas, jādzied šūpuļdziesmas.

Mazulis vairāk pēta savas rociņas un cenšas tās salikt kopā un apzināti spēlēties ar tām. Bērns apkārtējo pasauli iepazīt caur muti, tāpēc visu, ko mazais nover rociņās, cenšas pagaršot. Tas ir vēl viens iemesls, lai vecāki rūpīgi pārskatītu priekšmetus, kas atrodas blakus mazulim, un pārliecināties par to drošību.

Arī fiziski zīdainis kļuvis spēcīgāks, viņš notur galviņu, ķermenis ir iztaisnojies. Mazulis sāk mēģināt apvelties uz sāniem un tad uz muguras. Tas atkal liek vecākiem domāt par bērna drošību un zīdaiņa atrašanās vietu. Nomodā labāk mazo likt uz grīdas, kur uzklāts paladziņš vai aktivitātes paklājs uz kā mazais var spēlēties.

Lai gan mazulim joprojām ir nepieciešama mammas un tēta klātbūtne, jāsāk ļaut viņam kādu brīdi pabūt vienatnē, bet sākumā palieciet saredzamā attālumā.

Ja Tavs mazulis ir vecāks par rakstā norādīto vecumu, izlasi arī Zīdaiņa vecumposma īpatnības. 4-6 mēneši

Foto: Shutterstock.com

Veselība

02. Janvāris, 2018


Lasi vairāk