Single image Single mobile image

RIMI AICINA - MAZINĀSIM IZMESTĀS PĀRTIKAS APJOMUS KOPĀ!

 Iesaisties arī Tu un palīdzi samazināt izmestās pārtikas apjomu mājās.

“Iztukšo savu ledusskapi” rīks Tev palīdzēs neizmest produktus ārā, bet pagatavot gardu maltīti no produktiem, kas ir Tavā ledusskapī.

*ja Tev neparādās recepte, pievieno vēl kādu sastāvdaļu.

Atbildes uz jautājumiem par „Iztukšo savu ledusskapi“ un pārtikas atkritumiem

Vai pārtikas atkritumi tiešām ir tik nozīmīga problēma?  

Tiek lēsts, ka Eiropas Savienībā 20% no kopējā saražotās pārtikas apjoma tiek izniekoti jeb nonāk atkritumos. Tikmēr 33 miljoni cilvēku nevar ikdienā atļauties pilnvērtīgu maltīti (Eurostat, 2018).   

  

Kas ir galvenie pārtikas atkritumu rašanās iemesli?  

Dažāda veida pārtikas atlikumi rodas visā pārtikas piegādes ķēdē: zemnieku saimniecībās, pārstrādes un ražošanas procesā, veikalos, restorānos un kafejnīcās, kā arī mūsu mājās. Iemesli tam ir dažādi, un katram no minētajiem posmiem ir sava specifika.  

 

Kādi ir galvenie faktori, kas veicina pārtikas atkritumu rašanos?  

 • Nepietiekama pirkumu un maltīšu plānošana, kas kopā ar dažādām pārdošanas akcijām noved pie pārlieku liela iegādātās un pagatavotās pārtikas apjoma.  
 • Pārpratumi saistībā ar “ieteicams līdz” un “izlietot līdz” marķējumu, kā rezultātā atkritumos bieži nonāk joprojām uzturā izmantojama pārtika. 
 • Standartizēti porciju apjomi restorānos un kafejnīcās. 
 • Ēdināšanas uzņēmumu grūtības prognozēt klientu skaitu. 
 • Pārtikas ražotāju un tirgotāju grūtības ar uzkrājumu pārvaldīšanu. 
 • Augsti kvalitātes standarti, piemēram, produktiem mazumtirdzniecībā.  
 • Pārprodukcija vai arī pieprasījuma trūkums atsevišķiem produktiem noteiktos gadalaikos.  
 • Produktu un iepakojumu bojājumi. 
 • Neatbilstoši uzglabāšanas un transportēšanas apstākļi visos pārtikas piegādes ķēdes posmos.  

  

Kas ir galvenās jomas, kurās rodas pārtikas atkritumi?   

Saskaņā ar Eiropas Komisijas Platformu pārtikas zudumiem un pārtikas atkritumiem (EC EU Platform on Food Losses and Food Waste) mājsaimniecības ir atbildīgas par vairāk nekā pusi no kopējā Eiropas Savienībā radītā pārtikas atkritumu apjoma, kas sasniedz 47 miljonus tonnu. 70% no šī apjoma rodas tieši mājsaimniecībās, ēdināšanas pakalpojumu nozarē un mazumtirdzniecībā (Fusions, 2016).  

Visā pasaulē no kopējā cilvēku patēriņam radītā pārtikas apjoma aptuveni trešdaļa tiek zaudēta jeb nonāk atkritumos.1  

Mūsu nesen veiktais pētījums2 parāda, ka gandrīz 90% cilvēku Baltijā izmet pārtiku, jo tā sabojājas. Mākslīgā intelekta darbinātais šefpavārs “Iztukšo savu ledusskapi” ir viens no veidiem, kā mēs varam palīdzēt cilvēkiem spert pirmos soļus ne tikai šīs problēmas risināšanā, bet arī virzīties uz veselīgākiem ēšanas paradumiem.   

  

Ko dara Rimi, lai mazinātu pārtikas atkritumu rašanos?  

Mēs pastāvīgi investējam inovatīvās tehnoloģijās, kas palīdz precīzi prognozēt pārtikas pasūtījumus un uzraudzīt “ieteicams līdz” marķējumu uz produktiem, lai mazinātu pārtikas atkritumu rašanos mūsu darbībā.  

Tāpat arī sadarbojamies ar jaunuzņēmumiem, inkubatoriem un inovatīvām tehnoloģiju kompānijām, lai ieviestu jaunus risinājumus – gan  uzņēmuma, gan patērētāju lietošanai. Esam paplašinājuši sadarbību ar Pārtikas banku visās Baltijas valstīs, lai ne tikai mazinātu pārtikas atkritumus, bet arī atbalstītu iztikas grūtībās nonākušos cilvēkus. Mēs vienmēr esam atvērti un gatavi sadarboties ar iniciatīvām un kampaņām, kas palīdz izglītot vietējo sabiedrību par to, kā samazināt pārtikas atkritumus mājsaimniecībās. Tādi piemēri ir Pārtikas atkritumu diena Rimi veikalos un rīks “Iztukšo savu ledusskapi”.  

  

Kādēļ Rimi investē līdzekļus tādu rīku kā “Iztukšo savu ledusskapi” izstrādē?  
Rimi ir stratēģiski apņēmies atrisināt pārtikas atkritumu problēmu ne tikai uzņēmuma ietvaros, bet arī atbalstīt un iedvesmot mūsu pircējus. Mūsdienās ir ērti izmantot dažādas lietotnes, kas palīdz labāk paveikt ikdienas lietas. "Iztukšo savu ledusskapi” ir vienkāršs, bet efektīvs rīks, kuru nav nepieciešams lejupielādēt, jo tas ērti pieejams Rimi interneta vietnē – atliek vien atvērt saiti un to izmēģināt!   

Vienkāršība, inovācijas,  lietošanas ērtums un nozīmīga ietekme – šie ir iemesli, kāpēc Rimi atbalsta tādu rīku izstrādi kā “Iztukšo savu ledusskapi”.   

  

Kādēļ Rimi ir ieviesis rīku “Iztukšo savu ledusskapi”?  

Mēs pārtikas atkritumu problēmu vērtējam kā ļoti nozīmīgu. Saskaņā ar iepriekš minētajiem datiem lielākā daļa pārtikas atkritumu rodas mājsaimniecībās. Tomēr mēs arī ticam, ka, redzot, kādi produkti ikdienā nonāk atkritumos, ir  iespēja daudz mācīties. Tādējādi mēs uzzinām, kurus produktus varētu tirgot mazākos iepakojumos un kā labāk varam palīdzēt izmantot ēdienu atlikumus.  

  

Vai rīks “Iztukšo savu ledusskapi” ir bezmaksas, un kur es to varu atrast?  

Jā, ikviens var apmeklēt www.rimi.lv (kā arī vietni www.rimibaltic.com ) un gūt iedvesmu pārtikas atlikumu samazināšanai no mūsu mākslīgā intelekta darbinātā šefpavāra bez maksas.  

  

Kā darbojas rīks “Iztukšo savu ledusskapi”?  

Rimi interneta vietnē integrētais rīks ļauj izvēlēties, kādi pārtikas produkti vai ēdienu atlikumi ir pieejami jūsu virtuvē, un iesaka veselīgu ēdienu receptes, kurās iekļautas izvēlētās sastāvdaļas.  

  

Kādā valodā ir pieejams rīks “Iztukšo savu ledusskapi”?  

Pašlaik darbojas rīka “Iztukšo savu ledusskapi” beta versija visām Baltijas valstīm. Tādējādi virtuālais šefpavārs ir pieejams igauņu, latviešu un lietuviešu valodā.   

 

Kāpēc receptēs un sastāvdaļās ir gramatikas kļūdas un/vai vārdi citā valodā?

"Iztukšo savu ledusskapi" ir mākslīgā intelekta rīks, kas veido receptes, balstoties uz angļu valodā pieejamajiem resursiem. Kā jau mākslīgajam intelektam - nepieciešams laiks, lai pielāgotos valodas lietošanai un īpatnībām. 

  

Kad ”Iztukšo savu ledusskapi” rīks būs pieejams krievu vai angļu valodā?  

Angļu valodas versija rīkam “Iztukšo savu ledusskapi” drīzumā būs pieejama  www.rimibaltic.com vietnē. Savukārt krievu valodas versija pašlaik netiek plānota.   

  

Vai rīks “Iztukšo savu ledusskapi” var ieteikt arī vegāniem un veģetāriešiem piemērotas receptes?  

Jā, “Iztukšo savu ledusskapi” rīkā pieejams plašs dažādu recepšu klāsts – sacepumi, zupas, picas, makaronu ēdieni, salāti, tako, risoto, pīrāgi, sautējumi un daudzi citi ēdieni, tostarp arī vegāniem un veģetāriešiem.   

  

Kā rīks “Iztukšo savu ledusskapi” un Rimi apstrādā manus personas datus?  

Ja nepiekrītat sīkdatņu izmantošanai, interneta vietne nesaņem nekādus datus par jums. Ja apstiprināsiet sīkdatņu izmantošanu, mēs fiksēsim, kādas sastāvdaļas un receptes izvēlaties, tomēr jebkuri personas dati tiks dzēsti, lai uzglabātu tikai anonīmu statistiku.  No šīs statistikas ceram gūt labāku izpratni par to, kā palīdzēt patērētājiem samazināt ikdienā radīto pārtikas atkritumu apjomu. Mēs uzzinām, kurus produktus varētu tirgot mazākos iepakojumos un kā labāk varam palīdzēt izmantot ēdienu atlikumus.  

 

Kurš ir izstrādājis rīkā “Iztukšo savu ledusskapi” piedāvātās receptes?  

Recepšu piedāvājums ir dinamisks, un to veido mākslīgais intelekts. Plant Jammer jaunuzņēmuma radītais virtuālais šefpavārs ir apguvis vairāk nekā viena miljona lietotāju pieredzi no viņu izstrādātās lietotnes, lai noteiktu, kuras sastāvdaļas labāk sader kopā un kā tās var pārvērst gardā receptē.  

  

Rīks piedāvā vairāk nekā miljardu dažādu recepšu kombināciju – vai tās visas ir pārbaudītas virtuvē?  

Nē. Plant Jammer jaunuzņēmums izstrādāja vairākus ēst gatavošanas pamatlikumus, kas tika testēti atsevišķi. Šie likumi ietver, piemēram, pamācības atsevišķu sastāvdaļu pagatavošanai, perfektās proporcijas dažādām sastāvdaļām un faktu, ka garšīgām pusdienām ir jāpiemīt kaut kam no umami, skābas, saldas, kraukšķīgas, aromātiskas un arī sātīgas garšas. Balstoties šajos noteikumos, mākslīgais intelekts var strādāt ar jūsu radošumu, lai radītu aizraujošas receptes.  

 

Esmu atradis kļūdu rīkā “Iztukšo savu ledusskapi”– kā man par to paziņot? 

Ja esat atradis kaut ko, kas nedarbojas korekti, droši sazinieties ar mums, rakstot uz kādu no šīm e-pasta adresēm:  

 • info.lt@rimibaltic.com, 
 • info.lv@rimibaltic.com, 
 • klienditugi@rimibaltic.com. 

1 https://ec.europa.eu/food/food/food-waste/stop-food-waste_en   

2   Rimi veiktā aptauja 2021.gada jūnijā ar vairāk nekā 1500 respondentiem visās Baltijas valstīs (klienti 18-69 gadu vecumā, kuri iegādājas pārtiku un citas ikdienas preces)