Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Bērns prasa saldumus!

Padomi • 14. Augusts, 2019
Konsultāciju laikā viens no visbiežāk uzdotajiem vecāku jautājumiem ir – ko darīt, ja bērns prasa kaut ko garšīgu? Vai bērns vispār drīkst ēst saldumus un, ja drīkst, tad kādi saldumi būtu tie labākie?

Vispirms ir jāsaprot, kāpēc bērniem garšo saldumi. Un jāsāk ar to, ka, jau piedzimstot, zīdainis saprot, ka salds ēdiens ir labs un garšīgs, bet kaut kas rūgts – tā ir inde. Tas ir izdzīvošanas reflekss. Arī mātes piens ir salds, tāpēc patika pret saldo garšu bērnam ir no pirmajām dzīves dienām.

Uzsākot piebarošanu, ir ļoti svarīgi nesteigties ar saldās garšas ieviešanu uzturā – vispirms bērnam jāpagaršo dārzeņi, nevis augļi, un tikai tad pamazām var pāriet uz saldāku ēdienu. Pretējā gadījumā bērns var nelabprāt ēst dārzeņus un pārtiks no saldajiem augļu biezeņiem vien. Bieži mammas pašas veicina vēl lielāku patiku un tieksmi pēc saldās garšas, pievienojot cukuru putrai, tējai vai dodot saldinātus jogurtus un biezpiena sieriņus maziem bērniem.

Gribu vērst visu vecāku un vecvecāku uzmanību, ka līdz pat divu gadu vecumam bērnam nav jāuzņem cukurs, kas pievienots ēdienam. Tātad, ne mazuļa tējai, ne putrām nav jāpievieno cukurs! Šajā vecumā bērnam nav arī jāēd saldās konfektes, jādzer saldinātās sulas un it īpaši limonādes. No gada līdz pat piecu, sešu gadu vecumam bērni dienā drīkst apēst 3 – 4 tējkarotes cukura jeb 15 – 20 gramus. Ņemiet vērā, ka tajā ietilpst arī cukurs, kas pievienots tējai, bulciņām, jogurtiem, brokastu pārslām, šokolādei utt. Skolas vecuma bērniem līdz pat pubertātei pietiek ar piecām tējkarotēm cukura dienā, bet pusaudžu gados maksimāli pieļaujamais cukura daudzums dienā būtu septiņas tējkarotes.

Nesteidzoties ar cukura ieviešanu bērna ēdienkartē, vecāki nodrošina to, ka bērns izjūt saldo garšu intensīvāk un viņamprasās mazāk cukura nekā tiem bērniem, kas jau no mazotnes ir pieraduši pie cukurotas tējiņas, biezpiena sieriņiem un saldinātiem jogurtiem.Visticamāk nav bērna, kam negaršo saldumi, taču vecākiem būtu svarīgi kontrolēt, cik daudz un kādus saldumus bērns ēd. Iesaku izvēlēties tādus, kas satur tikai dabīgo cukuru no augļiem, piemēram, dažādus riekstu un žāvētu augļu batoniņus vai konfektes. Mans šī mēneša atklājums ir jaunās Rimi konfektes no žāvētiem augļiem – dateļu – zemeņu, dateļu – ābolu vai dateļu – apelsīnu bumbiņas. Tām nav pievienots cukurs. Labs našķis būs Veri Beri konfektes, Nākd batoniņi, The Beginnings cepumi un konfektes – šie našķi derēs arī tiem, kuri nedrīkst lietot uzturā glutēnu vai piena produktus. Ja bērnam prasās kaut ko pagrauzt, iesaku Garden Snack ābolu čipsus – tie ir tik kraukšķīgi un garšīgi!

Aicinu vecākus atcerēties, ka arī augļi un ogas ir laba alternatīva saldumiem, it īpaši saldie ķirši, vīģes, dateles un rozīnes, jo tie ir tik tiešām saldi! Galvenais, kam es ieteiktu sekot līdzi, runājot par saldumiem, ir to daudzums jeb mērenība. Saldumi nav jāaizliedz, bet tie nav arī jālieto katru dienu. Jebkurš našķis nav pirmās nepieciešamības produkts, līdz ar to, iesaku izvēlēties labāk mazāk, bet kvalitatīvākus saldumus. Pie tam neaizmirsīsim, ka, protams, visvairāk prieka un laimes bērnam sniegs kopā ar vecākiem kvalitatīvi pavadītais laiks! Pēc gada bērns diez vai atcerēsies šodien apēsto konču daudzumu, bet braucienu uz jūru kopā ar vecākiem, pastaigu pa parku vai aizrautīgu badmintona maču gan!


Populārākie raksti